כולנו רוצים שהילדים שלנו יקראו יותר : כי הקריאה מפתחת את החשיבה, את אוצר המילים, את הידע על העולם. כי הקריאה מפתחת את הדמיון ושומרת על המוח שלנו צעיר, כי להרבה מקומות נפלאים אפשר להגיע רק דרך הספרים (נארניה, הוגוורטס, העבר, העתיד..)

התחרות היום על ליבם של הילדים גדולה יותר מאי פעם, הם מוקפים במסכים, מסכים ועוד כמה מסכים, ועדיין אף אחד לא יכול לעמוד בפני סיפור טוב. סיגל לוי בן ישי מנהלת רשת חוויות בספריות ואמא ל-3 ילדים קטנים ממליצה מה אפשר לעשות כדי לפתח את אהבת הקריאה.

1. להמשיך להקריא לילדים גם כשהם כבר יכולים לקרוא לבד, כל עוד הם ואתם נהנים מזה.
 יש נטייה של הורים להפסיק עם הקראת סיפור לפני השינה כשהילדים מתחילים לקרוא בעצמם. למרבית הילדים בשלב הזה הקריאה היא עדיין מטלה לא פשוטה וחדוות הסיפור קצת נשכחת. הזמן הזה לפני השינה, ההתכרבלות סביב הסיפור, השאלות, השיחות, המחשבות - אין לזה תחליף. אל תוותרו.

2. להקריא ספר שמעניין גם אתכם.
 זו לא בעיה עם שפע הספרים שיש היום לבחור ספר שגם אתם תיהנו ממנו. אפשר גם לחזור לספרים שאהבנו כילדים. כל כך כיף לקרוא את הספרים האלו שוב, עם הילדים שלנו. בשנים האחרונות יצאו מהדורות בעברית עדכנית של קלאסיקות כמו "השביעייה הסודית", סוד הגן הנעלם, נסיכה קטנה ועוד אוצרות רבים שמחכים שתגלו אותם על מדפי הספרים.

3. עשו לכם בילוי קבוע- בקרו בספרייה פעם בשבוע!
הספרייה העירונית היא כמו ארץ הפלאות: מבחר עצום של ספרים שנבחרים בקפידה, ממוינים באהבה לפי נושאים, לפי גילאים, לפי מחברים, יש בה משהו לכל אחד ואחת. והכי חשוב בספריה יש את ה"אימא של הספרים"- הספרנית- שעוזרת למצוא את הספר המיוחד שמחכה רק לכם.

יש לכם עוד עצות שעובדות? נשמח שתשתפו אותנו  sifriyam@havayot.org.il

(הכותרת על משקל הספר "איך להקשיב כדי שילדים ידברו ואיך לדבר כדי שילדים יקשיבו" מאת אדל פייבר ואליין מייזליש. ספר מומלץ מאוד להורים בכל שלב)