מתנדבי של"מ (שירות לאומי למבוגר) מקיימים מפגשי קריאה עם אנשים עם צרכים מיוחדים. אליעזר תור, מתנדב בפרויקט: "ההתנדבות עם בעלי הצרכים המיוחדים אימנה אותי בקבלה, בסלחנות ובנתינה"


"מעגלי קריאה" הינו פרויקט ייחודי שפותח בארה"ב, במטרה להנגיש את חווית הקריאה לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית.  בעיר רחובות פועל הפרויקט כחמש שנים, בהובלת רשת חוויות רחובות- מתנדבי תנועת של"מ (שירות לאומי למבוגר), בריכוזה של דרורה קרפיק ובשיתוף עם החברה למתנ"סים- מחלקת אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים בניהולה של ליאת גולברי. במסגרת הפרויקט, נפגשים אחת לשבוע בשעות הערב קבוצה של אנשים עם צרכים מיוחדים המכונים "חברים" עם מתנדבים מתנועת של"מ לפעילות משותפת של קריאת ספרים, שירים וכתבות. הניה פינשטיין ומלי בשן - לוין יצאו להכיר את הפרויקט ולפגוש את משתתפיו.

"החבר קורא והמתנדב מדריך אותו באמצעות שאלות, תוך פירוש מילים קשות ועידוד לחשיבה ולסיפור חוויות מעולמו הפרטי של החבר", אומרת רונית ליברמן המתנדבת וחברת צוות ההיגוי. "הישיבה מייצרת אינטימיות המאפשרת פתיחות והבאת סיפורים אישיים הן של החברים והן של המתנדבים".

עוד מספרת גלית אלבג, עד לאחרונה רכזת הפרויקט, כי בתחילתו, המיקוד הושם על תהליך הקריאה עצמו, העשרת השפה וחיזוק יכולת הקריאה, אולם "עם הזמן זז מרכז הכובד והושם דגש על העשרה בידע כללי, השתלבות חברתית של החברים, ובעיקר טיפוח הביטחון העצמי והשתלבות בקהילה".

בשנה האחרונה הוחלט על קביעת נושא מרכז למספר מפגשים, והשנה החל צוות ההיגוי לבנות תוכנית מסגרת שנתית עם נושאים מוגדרים ועם אפשרות לשינויים בהתאם לצורך.

אלי ולינסקי, מתנדב בפרויקט, מספר כי: "אני מתרגש לפני ובעת הפעילות ומתחבר לתמימות וליושר של החברים ולשיתוף שהם יוזמים בחוויותיהם האישיות".

אליעזר תור, מתנדב נוסף, מציין כי: "ההתנדבות עם בעלי הצרכים המיוחדים אימנה אותי בקבלה, בסלחנות ובנתינה". יוסי זיו, מתנדב וחבר בצוות ההיגוי, אומר כי הוא מתרגש בכל פעם שחבר מצליח לקרוא היטב: "הקריאה והשיחות עם החברים תורמות רבות לביטחונם העצמי", אומר זיו, "גולת הכותרת עבורי היתה כאשר בעזרת המתנדבים, השתתפו חלק מהחברים בקטעי קריאה בטקס יום הזכרון לחללי גדוד 55". הנרייטה אייזנברג, מתנדבת בפרויקט, מציינת כי: "החיוך של החבר שקרא את הקטע מהספור שנבחר, מלווה אותי עד היום".

לפרויקט שותפים מיכל אלרן רכזת הפעילות וליאת שכטר רכזת אוכלוסיות מיוחדות ברשת חוויות , סיגל לוי-ישי מנהלת הספריות, אטי שני מנהלת אגף ילדים ונוער בספרייה המרכזית ברחובות ,פאבלו פרידלנדר, מנהל מערך הדיור באקי"ם רחובות, וצוות ההיגוי של הפרויקט, הכולל מתנדבים רבים.